Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
realme 16 Pro+
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2026, January 06 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 162.5 x 76.3 x 8.1 mm or 8.5 mm |
| Weight | 198 g or 203 g (6.98 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+, 4608Hz PWM, 600 nits (typ), 1800 nits (HBM), 6500 nits (peak) |
| Size | 6.8 inches, 112.8 cm2 (~91.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1280 x 2800 pixels, 19.5:9 ratio (~453 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i, Mohs level 6 |
| Hardware | |
| OS | Android 16, up to 5 (EU) / 3 (IN) major Android upgrades, Realme UI 7.0 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 722 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 50 MP, f/2.4, 23mm (wide), 1/2.88", 0.61µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Si/C Li-Ion 7000 mAh |
| Charging | 80W wired, 55W PPS, 13.5W PD/QC Reverse wired Bypass Charging |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Gold, Gray, Camellia Pink |
| Versions | |
| Price | £ 699.00 / ₹ 45,999 |