Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
BLU Studio 7.0 LTE
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2015, October. Released 2015, October |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 190 x 99.8 x 8.5 mm (7.48 x 3.93 x 0.33 in) |
| Weight | 266 g (9.38 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 7.0 inches, 135.1 cm2 (~71.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~210 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 306 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 3700 mAh, non-removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Grey, White, Gold, Blue |
| Versions | |
| Price | |