Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Apple iPad Pro 12.9 (2017)
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2017, June. Released 2017, June |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 305.7 x 220.6 x 6.9 mm (12.04 x 8.69 x 0.27 in) |
| Weight | 677 g (Wi-Fi) / 692 g (LTE) (1.49 lb) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Size | 12.9 inches, 515.3 cm2 (~76.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2732 x 2048 pixels, 4:3 ratio (~265 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating True-tone |
| Hardware | |
| OS | iOS 10.3.2, upgradable to iPadOS 17.7.10 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | PowerVR Series 7 (12-core graphics) |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Quad-LED dual-tone flash, HDR |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 7 MP, f/2.2, 32mm (standard) |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | Lightning, USB 3.0; magnetic connector |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, compass, barometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 10,891 mAh, non-removable (41 Wh) |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Space Gray, Gold, Silver |
| Versions | |
| Price | About 900 EUR |