Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Watch 5
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2025, December 26 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 47 x 47 x 12.3 mm (1.85 x 1.85 x 0.48 in) |
| Weight | 56 g (1.98 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | AMOLED, 1500 nits (HBM) |
| Size | 1.54 inches |
| Resolution | 480 x 480 pixels (~312 ppi density) |
| Protection | Sapphire Glass, Mohs level 9 |
| Hardware | |
| OS | Android Wear OS 6 (Global), HyperOS 3 (China) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Yes, 2.4 GHz |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass, barometer, heart rate, SpO2, EMG |
| Battery | |
| Type | Si/C Li-Po 930 mAh |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Gray, Silver |
| Versions | |
| Price | € 272.54 |