Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Watch 2
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| Launch | |
| Announced | 2024, February 12 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 47.5 x 45.9 x 11.8 mm (1.87 x 1.81 x 0.46 in) |
| Weight | 36.8 g (1.31 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | AMOLED, 600 nits |
| Size | 1.43 inches |
| Resolution | 466 x 466 pixels (~326 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android Wear OS |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass, barometer, heart rate, SpO2 |
| Battery | |
| Type | Li-Po 495 mAh |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Silver |
| Versions | |
| Price | About 70 EUR |