Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Redmi Watch 3
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| Launch | |
| Announced | 2022, December 27 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 42.6 x 36.6 x 10 mm (1.68 x 1.44 x 0.39 in) |
| Weight | 37 g (1.31 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | AMOLED, 600 nits (peak) |
| Size | 1.75 inches |
| Resolution | 450 x 390 pixels (~341 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Proprietary OS |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, heart rate, compass, gyro, SpO2 |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 289 mAh |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, White |
| Versions | |
| Price | About 120 EUR |