Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Redmi S2 (Redmi Y2)
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2018, May. Released 2018, May |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 160.7 x 77.3 x 8.1 mm (6.33 x 3.04 x 0.32 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.99 inches, 92.6 cm2 (~74.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~269 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9, MIUI 12 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 506 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 12 MP, f/2.2, 1.25μm, PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 16 MP, f/2.5, (wide), 1/3.06" 1.0µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 3080 mAh, non-removable |
| Charging | 10W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Gray, Gold, Rose Gold, Mesmerising Blue, Stunning Black |
| Versions | |
| Price | About 160 EUR |