Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Redmi Pro
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2016, July. Released 2016, August |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 151.5 x 76.2 x 8.2 mm (5.96 x 3.00 x 0.32 in) |
| Weight | 174 g (6.14 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | AMOLED |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow), MIUI 10 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-T880 MP4 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 13 MP, f/2.0, PDAF Auxiliary lens |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | FM radio; recording |
| USB | USB Type-C |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 4050 mAh, non-removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Silver, Gold, Gray |
| Versions | |
| Price | About 170 EUR |