Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Redmi Pad SE 8.7
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2024, July 29 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 211.6 x 125.5 x 8.8 mm (8.33 x 4.94 x 0.35 in) |
| Weight | 370 / 373 / 375 g (13.05 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 1B colors, 90Hz, 600 nits (HBM) |
| Size | 8.7 inches, 214.9 cm2 (~80.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1340 pixels, 5:3 ratio (~179 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Hardware | |
| OS | Android 14, HyperOS |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 5 MP, f/2.2, (wide), 1/5.0", 1.12µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity (accessories only), compass Virtual proximity sensing |
| Battery | |
| Type | 6650 mAh |
| Charging | 18W wired (Int'l) 10W wired (India) |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Aurora Green (Forest Green), Sky Blue (Ocean Blue), Graphite Gray (Urban Grey) |
| Versions | |
| Price | About 120 EUR |