Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Redmi Pad SE
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| Launch | |
| Announced | 2023, August 15 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 255.5 x 167.1 x 7.4 mm (10.06 x 6.58 x 0.29 in) |
| Weight | 478 g (1.05 lb) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 400 nits (typ) |
| Size | 11.0 inches, 347.5 cm2 (~81.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~207 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 13, upgradable to Android 15, HyperOS 2 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 610 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 5 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/5.0", 1.12µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | Yes |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity (accessories only) |
| Battery | |
| Type | Li-Po 8000 mAh |
| Charging | 18W Quick Charge 3.0 |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Lavender Purple, Graphite Gray, Mint Green |
| Versions | |
| Price | About 200 EUR |