Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Redmi Pad Pro
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| Launch | |
| Announced | 2024, April 10 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 280 x 181.9 x 7.5 mm (11.02 x 7.16 x 0.30 in) |
| Weight | 571 g (1.26 lb) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 68B colors, 120Hz, Dolby Vision, 600 nits (HBM) |
| Size | 12.1 inches, 424.5 cm2 (~83.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio (~249 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Hardware | |
| OS | Android 14, HyperOS |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 710 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 8 MP, f/2.3, (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/a/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity (accessories only), compass |
| Battery | |
| Type | 10000 mAh |
| Charging | 33W wired, PD3.0, QC3+ |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Dark Gray, Blue, Green |
| Versions | |
| Price | About 200 EUR |