Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Redmi Pad 2
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2025, June 05 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 254.6 x 166 x 7.4 mm (10.02 x 6.54 x 0.29 in) |
| Weight | 510 g or 519 g (1.12 lb) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 1B colors, 90Hz, 600 nits (HBM) |
| Size | 11.0 inches, 350.9 cm2 (~83.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio (~274 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 or Panda glass |
| Hardware | |
| OS | Android 15, HyperOS 2 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | HDR |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 5 MP, f/2.2, (wide), 1/5.0", 1.12µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro/compass (cellular model only) |
| Battery | |
| Type | Li-Po 9000 mAh |
| Charging | 18W wired, PD2, QC2.0 |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Graphite Gray, Mint Green, Lavender Purple |
| Versions | |
| Price | About 230 EUR |