Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Redmi Pad
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| Launch | |
| Announced | 2022, October 04 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 250.5 x 158.1 x 7.1 mm (9.86 x 6.22 x 0.28 in) |
| Weight | 465 g (1.03 lb) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 1B colors, 90Hz, 400 nits (typ) |
| Size | 10.61 inches, 320.4 cm2 (~80.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 2000 pixels, 5:3 ratio (~220 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 12, upgradable to Android 13, MIUI 14 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 8 MP, f/2.3, 105° (ultrawide) |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Po 8000 mAh |
| Charging | 18W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Graphite Gray, Moonlight Silver, Mint Green |
| Versions | |
| Price | About 250 EUR |