Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Redmi Note 14 Pro plus 5G
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2025, January 10 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 162.5 x 74.7 x 8.8 mm (6.40 x 2.94 x 0.35 in) |
| Weight | 205 g or 210 g (7.23 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | AMOLED, 68B colors, 120Hz, 1920Hz PWM, HDR10+, Dolby Vision, 3000 nits (peak) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~88.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1220 x 2712 pixels, 20:9 ratio (~446 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2, Mohs level 5 |
| Hardware | |
| OS | Android 14, up to 3 major Android upgrades, HyperOS |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 810 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 20 MP, f/2.2, 21mm (wide), 1/4.0", 0.7µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res wireless audio |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/6e, dual-band, Wi-Fi Direct (/6e is market/region dependent) |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, proximity |
| Battery | |
| Type | 5110 mAh |
| Charging | 120W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Lavender Purple, Frost Blue, Midnight Black, Sand Gold |
| Versions | |
| Price | $ 335.00 / £ 267.00 / € 294.99 |