Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Redmi Note 13 Pro plus
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2023, September 21 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 161.4 x 74.2 x 8.9 mm (6.35 x 2.92 x 0.35 in) |
| Weight | 199 g or 204.5 g (7.02 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | AMOLED, 68B colors, 120Hz, 1920Hz PWM, Dolby Vision, HDR10+, 1800 nits (peak) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~89.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1220 x 2712 pixels, 20:9 ratio (~446 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Hardware | |
| OS | Android 13, up to 3 major Android upgrades, HyperOS |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G610 MC4 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 16 MP, f/2.4, (wide) |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res wireless audio |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 120W wired, PD3.0, 100% in 19 min |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Midnight Black (Fushion Black), Moonlight White (Fushion White), Aurora Purple, Fushion Purple, Camo Green |
| Versions | |
| Price | $ 309.99 / £ 436.96 / € 223.00 |