Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Redmi K90 Pro Max
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2025, October 23 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 163.3 x 77.8 x 7.9 mm (6.43 x 3.06 x 0.31 in) |
| Weight | 218 g (7.69 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | AMOLED, 68B colors, 2560Hz PWM, 120Hz, Dolby Vision, HDR Vivid, HDR10+, 3500 nits (peak) |
| Size | 6.9 inches, 116.6 cm2 (~91.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 2608 pixels, 19.5:9 ratio (~416 ppi density) |
| Protection | Xiaomi Dragon Crystal Glass |
| Hardware | |
| OS | Android 16, HyperOS 3 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 840 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 32 MP, f/2.2, 21mm (wide), 1/3.44", 0.64µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No Tuned by Bose Bose 2.1 stereo sound system with a woofer 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res wireless audio |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, LHDC 5.0, ASHA, MIHC |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, Display Port, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, proximity, gyro, compass |
| Battery | |
| Type | Si/C Li-Ion 7560 mAh |
| Charging | 100W wired, PD3.0, QC3+, 100W PPS 50W wireless 22.5W reverse wireless |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, White, Denim Blue, Lamborgini White |
| Versions | |
| Price | About 500 EUR |