Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Redmi K90
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2025, October 23 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 157.5 x 75.3 x 8 mm (6.20 x 2.96 x 0.31 in) |
| Weight | 206 g (7.27 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | AMOLED, 68B colors, 2560Hz PWM, 120Hz, Dolby Vision, HDR Vivid, HDR10+, 3500 nits (peak) |
| Size | 6.59 inches, 106.5 cm2 (~89.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1156 x 2510 pixels, 19.5:9 ratio (~419 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 16, HyperOS 3 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 830 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 20 MP, (wide), 1/2.0", 0.8µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No Tuned by Bose 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res wireless audio |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, LHDC 5.0, ASHA |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Si/C Li-Po 7100 mAh |
| Charging | 100W wired, PD3.0, QC3+, 100W PPS 22.5W reverse wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, White, Blue, Purple |
| Versions | |
| Price | About 350 EUR |