Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Redmi K80 Ultra
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2025, June 26 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 163.1 x 77.9 x 8.2 mm (6.42 x 3.07 x 0.32 in) |
| Weight | 219 g (7.72 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | OLED, 68B colors, 144Hz, Dolby Vision, HDR10+, HDR Vivid, 1800 nits (HBM), 3200 nits (peak) |
| Size | 6.83 inches, 114.5 cm2 (~90.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1280 x 2772 pixels, 19.5:9 ratio (~447 ppi density) |
| Protection | Scratch/drop-resistant glass |
| Hardware | |
| OS | Android 15, HyperOS 2 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Immortalis-G925 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.55", 1.0µm, PDAF, OIS 8 MP, 119˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Features | Color spectrum sensor, Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 20 MP, (wide), 1/2.0", 0.8µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res Wireless audio |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, LHDC 5 |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Si/C Li-Ion 7410 mAh |
| Charging | 100W wired, PD3.0 Bypass charging |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Gray, White, Blue, Green |
| Versions | |
| Price | About 310 EUR |