Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Redmi K80
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2024, November 27 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 160.3 x 75 x 8.1 mm (6.31 x 2.95 x 0.32 in) |
| Weight | 206 g (7.27 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | OLED, 68B colors, 120Hz, Dolby Vision, HDR10+, 1800 nits (HBM), 3200 nits (peak) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~89.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3200 pixels, 20:9 ratio (~526 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Hardware | |
| OS | Android 15, HyperOS 2 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 750 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 50 MP, f/1.6, 24mm (wide), 1/1.55", 1.0µm, dual pixel PDAF, OIS 8 MP, (ultrawide) |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 20 MP, (wide) |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res Wireless audio Snapdragon Sound |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless, LHDC 5 |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, proximity, gyro, compass |
| Battery | |
| Type | Si/C Li-Ion 6550 mAh |
| Charging | 90W wired, PD3.0, QC3+ |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, White, Mint, Blue |
| Versions | |
| Price | About 350 EUR |