Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Redmi K70 Ultra
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2024, July 19 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 160.4 x 75.1 x 8.4 mm (6.31 x 2.96 x 0.33 in) |
| Weight | 211 g (7.44 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | OLED, 68B colors, 144Hz, Dolby Vision, HDR10+, 1600 nits (HBM), 4000 nits (peak) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~89.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1220 x 2712 pixels, 20:9 ratio (~446 ppi density) |
| Protection | Scratch/drop-resistant glass |
| Hardware | |
| OS | Android 14, HyperOS |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Immortalis-G720 MC12 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Color spectrum sensor, Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 20 MP, (wide), 1/2.0", 0.8µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res Wireless audio |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, LHDC 5 |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 5500 mAh |
| Charging | 120W wired, PD3.0, 100% in 24 min |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, White, Violet, Green Championship Edition, Orange Championship Edition |
| Versions | |
| Price | About 330 EUR |