Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Redmi K60 Pro
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2022, December 27 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 162.8 x 75.4 x 8.6 mm or 8.9 mm |
| Weight | 201 g or 205 g (7.09 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | OLED, 68B colors, 120Hz, Dolby Vision, HDR10+, 1400 nits (peak) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~87.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3200 pixels, 20:9 ratio (~526 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 13, MIUI 14 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 740 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Color spectrum sensor, Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 16 MP, (wide), 1/3.06", 1.0µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 120W wired, PD3.0, QC3+, 100% in 19 min 30W wireless |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, White, Mint, Champion Black |
| Versions | |
| Price | About 460 EUR |