Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Redmi K50i
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2022, July 20 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 163.6 x 74.3 x 8.9 mm (6.44 x 2.93 x 0.35 in) |
| Weight | 200 g (7.05 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | FFS LCD, 144Hz, HDR10, Dolby Vision, 500 nits (typ), 650 nits (HBM) |
| Size | 6.6 inches, 103.4 cm2 (~85.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~407 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware | |
| OS | Android 12, upgradable to Android 13, MIUI 14 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G610 MC6 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 16 MP, f/2.5, (wide) |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, gyro, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 5080 mAh |
| Charging | 67W wired, 50% in 15 min, 100% in 46 min |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Phantom Blue, Stealth Black, Quick Silver |
| Versions | |
| Price | About 320 EUR |