Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Redmi K50 Gaming
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2022, February 16 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 162.5 x 76.7 x 8.5 mm (6.40 x 3.02 x 0.33 in) |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | OLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 800 nits (HBM) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~86.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Hardware | |
| OS | Android 12, MIUI 13 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 730 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Color spectrum sensor, Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 20 MP, f/2.4, (wide), 1/2.0", 0.8µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res audio Tuned by JBL Snapdragon Sound |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass Virtual proximity sensing |
| Battery | |
| Type | Li-Po 4700 mAh |
| Charging | 120W wired, PD3.0, QC3, 100% in 17 min |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Gray, Blue, AMG |
| Versions | |
| Price | About 460 EUR |