Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Redmi K40 Pro plus
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2021, February 25 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 163.7 x 76.4 x 7.8 mm (6.44 x 3.01 x 0.31 in) |
| Weight | 196 g (6.91 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Super AMOLED, 120Hz, HDR10+, 1300 nits (peak) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~85.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware | |
| OS | Android 11, MIUI 12 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 660 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 20 MP, f/2.5, (wide), 1/3.4", 0.8µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Battery | |
| Type | Li-Po 4520 mAh |
| Charging | 33W wired, PD3.0, QC3, 100% in 52 min |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, White, Aurora |
| Versions | |
| Price | About 470 EUR |