Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Redmi K40 Gaming
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2021, April 27 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 161.9 x 76.9 x 8.3 mm (6.37 x 3.03 x 0.33 in) |
| Weight | 205 g (7.23 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | OLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 500 nits (typ) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~86.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware | |
| OS | Android 11, MIUI 12.5 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Color spectrum sensor, Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 16 MP, f/2.5, (wide), 1/3.06" 1.0µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res audio Tuned by JBL |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass, barometer |
| Battery | |
| Type | Li-Po 5065 mAh |
| Charging | 67W wired, PD3.0, QC3, 100% in 42 min |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Gray, Silver, Bruce Lee Yellow |
| Versions | |
| Price | About 260 EUR |