Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Redmi K30 5G Racing
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2020, May 11. Released 2020, May 14 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 165.3 x 76.6 x 8.8 mm (6.51 x 3.02 x 0.35 in) |
| Weight | 208 g (7.34 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 120Hz, HDR10 |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~84.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware | |
| OS | Android 10, MIUI 11 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 620 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 4500 mAh |
| Charging | 30W wired, 100% in 57 min |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Mint, Blue, Red, Purple, White |
| Versions | |
| Price | About 260 EUR |