Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Redmi K Pad
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| Launch | |
| Announced | 2025, June 26 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 205.1 x 132 x 6.5 mm (8.07 x 5.20 x 0.26 in) |
| Weight | 326 g (11.50 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 68B colors, 165Hz, HDR Vivid, Dolby Vision, 700 nits (HBM) |
| Size | 8.8 inches, 224.5 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1880 x 3008 pixels, 16:10 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 15, HyperOS 2 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Immortalis-G925 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 8 MP, f/2.3, (wide), 1/4" 1.12μm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res Wireless audio |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, LHDC 5 |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | 1x USB Type-C 3.2, 1x USB Type-C 2.0, Display Port 1.4, accessory connector |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | 7500 mAh |
| Charging | 67W wired, PD3.0, QC3+ 18W reverse wired Bypass charging |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Green, Purple |
| Versions | |
| Price | About 330 EUR |