Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Redmi A7 Pro
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2026, February 27 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 171.6 x 79.5 x 8.2 mm (6.76 x 3.13 x 0.32 in) |
| Weight | 208 g (7.34 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 800 nits (HBM) |
| Size | 6.9 inches, 114.9 cm2 (~84.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~254 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 16, HyperOS 3 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass Virtual proximity sensing |
| Battery | |
| Type | 6000 mAh |
| Charging | 15W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Mist Blue, Palm Green, Sunset Orange |
| Versions | |
| Price | $ 138.57 |