Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Redmi A5
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2025, March 21 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 171.7 x 77.8 x 8.3 mm (6.76 x 3.06 x 0.33 in) |
| Weight | 193 g (6.81 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 450 nits (typ) |
| Size | 6.88 inches, 112.4 cm2 (~84.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1640 pixels (~260 ppi density) |
| Protection | Mohs level 5 |
| Hardware | |
| OS | Android 15 (Go edition), up to 2 major Android upgrades |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass Virtual proximity sensing |
| Battery | |
| Type | 5200 mAh |
| Charging | 15W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Ocean Blue, Lake Green, Sandy Gold, Midnight Black |
| Versions | |
| Price | $ 83.70 / £ 58.99 / € 79.99 / ₹ 7,999 |