Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Redmi A3x
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2024, May 24 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 168.4 x 76.3 x 8.3 mm (6.63 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight | 193 g (6.81 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 500 nits |
| Size | 6.71 inches, 106.5 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1650 pixels (~268 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Hardware | |
| OS | Android 14, up to 2 major Android upgrades, MIUI |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass Virtual proximity sensing |
| Battery | |
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 10W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Midnight Black, Moonlight White (Starry White), Aurora Green (Ocean Green), Olive Green |
| Versions | |
| Price | $ 101.99 / € 86.81 / ₹ 10,500 |