Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Redmi A3 Pro
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2024, October |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 171.9 x 77.8 x 8.2 mm (6.77 x 3.06 x 0.32 in) |
| Weight | 204 g (7.20 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Size | 6.88 inches, 112.4 cm2 (~84.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1640 pixels (~260 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 14, HyperOS |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | Yes |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass Virtual proximity sensing |
| Battery | |
| Type | 5160 mAh |
| Charging | 10W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Blue, Black |
| Versions | |
| Price | About 100 EUR |