Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Redmi A2 plus
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2023, March 24 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 164.9 x 76.8 x 9.1 mm (6.49 x 3.02 x 0.36 in) |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 400 nits (typ) |
| Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 (~81.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 12 or 13 (Go edition), MIUI |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 10W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Aqua Blue, Classic Black, Sea Green |
| Versions | |
| Price | About 100 EUR |