Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Redmi 8
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2019, October 09. Released 2019, October 12 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 156.5 x 75.4 x 9.4 mm (6.16 x 2.97 x 0.37 in) |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 400 nits (typ) |
| Size | 6.22 inches, 96.6 cm2 (~81.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~270 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware | |
| OS | Android 9.0 (Pie), upgradable to Android 10, MIUI 12 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 505 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 1/4.0", 1.12µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | Wireless FM radio (no wired headphones required) |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Onyx Black, Ruby Red, Sapphire Blue, Phantom Red |
| Versions | |
| Price | About 210 EUR |