Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Redmi 15a
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2026, March 27 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 171.6 x 79.5 x 8.2 mm (6.76 x 3.13 x 0.32 in) |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 800 nits (peak) |
| Size | 6.9 inches, 114.9 cm2 (~84.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~254 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 16, HyperOS 3, up to 4 major Android upgrades |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 32 MP, f/2.0, (wide), 1.12µm, AF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio, recording |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass Virtual proximity sensing |
| Battery | |
| Type | 6300 mAh |
| Charging | 15W wired 7.5W reverse wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Blue, Purple |
| Versions | |
| Price | About 120 EUR |