Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Poco X7 Pro
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2025, January 09 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 160.8 x 75.2 x 8.3 mm (6.33 x 2.96 x 0.33 in) |
| Weight | 195 g or 198 g (6.88 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | AMOLED, 68B colors, 120Hz, 1920Hz PWM, Dolby Vision, HDR10+, 1400 nits (HBM), 3200 nits (peak) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~88.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1220 x 2712 pixels, 20:9 ratio (~446 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Hardware | |
| OS | Android 15, HyperOS 2 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G720 MC7 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 50 MP, f/1.5, 26mm (wide), 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 15mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 20 MP, f/2.2, 25mm (wide), 1/4.0", 0.7µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res Wireless audio |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4/6.0, A2DP, LE, aptX HD |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Market-dependent versions:· Si/C Li-Ion 6000 mAh (Global)· Si/C Li-Ion 6550 mAh (India only) |
| Charging | 90W wired, PD3.0, QC3+, 100% in 42 min Reverse wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black/Yellow, White, Green, Red (Iron Man Edition) |
| Versions | |
| Price | $ 339.50 / € 269.00 / £ 249.00 |