Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Poco M5 (India)
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2022, September 05 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 164 x 76.1 x 8.9 mm (6.46 x 3.00 x 0.35 in) |
| Weight | 201 g (7.09 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 400 nits (typ) |
| Size | 6.58 inches, 104.5 cm2 (~83.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~400 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Hardware | |
| OS | Android 12, MIUI 13 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Battery | |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 18W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Poco Yellow, Icy Blue, Power Black |
| Versions | |
| Price | About 160 EUR |