Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Poco M2 Reloaded
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2021, April 21 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 163.3 x 77 x 9.1 mm (6.43 x 3.03 x 0.36 in) |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 400 nits (typ) |
| Size | 6.53 inches, 104.7 cm2 (~83.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~395 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Hardware | |
| OS | Android 10, MIUI 12 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 27mm (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | Wireless FM radio (no wired headphones required) |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 18W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Pitch Black (Greyish Black), Slate Blue (Mostly Blue) |
| Versions | |
| Price | About 100 EUR |