Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Poco F6
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2024, May 23 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 160.5 x 74.5 x 8 mm (6.32 x 2.93 x 0.31 in) |
| Weight | 179 g (6.31 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | AMOLED, 68B colors, 120Hz, 1920Hz PWM, HDR10+, Dolby Vision, 500 nits (typ), 1200 nits (HBM), 2400 nits (peak) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~89.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1220 x 2712 pixels, 20:9 ratio (~446 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Hardware | |
| OS | Android 14, up to 3 major Android upgrades, HyperOS |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 735 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 50 MP, f/1.6, (wide), 1/1.95", 0.8µm, multi-directional PDAF, OIS 8 MP, (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 20 MP, f/2.2, (wide), 0.8µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res wireless audio |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass Virtual proximity sensing |
| Battery | |
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 90W wired, PD3.0, 2-100% in 35 min |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Green, Titanium |
| Versions | |
| Price | $ 290.00 / € 208.17 / £ 258.00 / ₹ 25,999 |