Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Pad 8 Pro
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| Launch | |
| Announced | 2025, September 25 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 251.2 x 173.4 x 5.8 mm (9.89 x 6.83 x 0.23 in) |
| Weight | 485 g or 494 g (1.07 lb) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 68B colors, 144Hz, HDR10, Dolby Vision, HDR Vivid, 800 nits (peak) |
| Size | 11.2 inches, 371.5 cm2 (~85.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2136 x 3200 pixels, 3:2 ratio (~345 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 16, HyperOS 3 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 830 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 32 MP, f/2.2, 19mm (ultrawide), 1/3.6", 0.61µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res Wireless audio |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, LHDC 5 |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, accessory connector |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | 9200 mAh |
| Charging | 67W wired, PD3.0, QC3+ 22.5W reverse wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Pine Green, Blue, Gray |
| Versions | |
| Price | About 340 EUR |