Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Pad 7S Pro 12.5
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| Launch | |
| Announced | 2025, June 26 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 279.1 x 192 x 5.8 mm (10.99 x 7.56 x 0.23 in) |
| Weight | 576 g or 585 g (1.27 lb) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 68B colors, 144Hz, HDR10, HDR Vivid, Dolby Vision, 1000 nits (peak) |
| Size | 12.5 inches, 465.5 cm2 (~86.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2136 x 3200 pixels, 3:2 ratio (~308 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 or Panda-X |
| Hardware | |
| OS | Android 15, HyperOS 2 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Immortalis-G925 MP16 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 32 MP, f/2.2, 19mm (ultrawide), 1/3.6", 0.61µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res Wireless audio |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, LHDC 5 |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG, magnetic accessory connector |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | 10610 mAh |
| Charging | 120W wired, PD3.0, QC3+ 7.5W reverse wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Purple, Titanium Silver, Basalt Gray |
| Versions | |
| Price | About 400 EUR |