Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Pad 7
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| Launch | |
| Announced | 2024, October 29 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 251.2 x 173.4 x 6.2 mm (9.89 x 6.83 x 0.24 in) |
| Weight | 500 g (1.10 lb) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 68B colors, 144Hz, HDR10, Dolby Vision, 800 nits |
| Size | 11.2 inches, 373.7 cm2 (~85.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2136 x 3200 pixels, 3:2 ratio (~344 ppi density) |
| Protection | Mohs level 5 |
| Hardware | |
| OS | Android 15, up to 4 major Android upgrades, HyperOS 2 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 732 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 8 MP, f/2.3, (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res Wireless audio |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, LHDC 5 |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, accessory connector |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | 8850 mAh |
| Charging | 45W wired, PD3.0, QC3+, 100% in 1h 20 min |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Blue, Green |
| Versions | |
| Price | About 400 EUR |