Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Pad 6S Pro 12.4
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| Launch | |
| Announced | 2024, February 22 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 278.7 x 191.6 x 6.3 mm (10.97 x 7.54 x 0.25 in) |
| Weight | 590 g (1.30 lb) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 68B colors, 144Hz, HDR10, Dolby Vision, 900 nits (peak) |
| Size | 12.4 inches, 457.8 cm2 (~85.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2032 x 3048 pixels, 3:2 ratio (~295 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware | |
| OS | Android 14, up to 3 major Android upgrades, HyperOS |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 740 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 32 MP, f/2.2, (wide), 1/3.6", 0.61µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res Wireless audio |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/a/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, LHDC |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, accessory connector |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity (accessories only), compass |
| Battery | |
| Type | 10000 mAh |
| Charging | 120W wired, PD3.0, QC4, 45% in 10 min, 100% in 35 min |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Blue, Green |
| Versions | |
| Price | About 700 EUR |