Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Pad 6 Max 14
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| Launch | |
| Announced | 2023, August 14 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 318.6 x 206.1 x 6.5 mm (12.54 x 8.11 x 0.26 in) |
| Weight | 750 g (1.65 lb) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 1B colors, 120Hz, HDR10, Dolby Vision, 600 nits (peak) |
| Size | 14.0 inches, 573.0 cm2 (~87.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1800 x 2880 pixels, 16:10 ratio (~242 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 13, MIUI Pad 14 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 730 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 20 MP, f/2.2, (wide), 1/3.4", 0.8µm ToF sensor |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/a/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG, accessory connector |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity (accessories only), compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 10000 mAh |
| Charging | 67W wired, PD3.0, QC4 33W reverse wired, PD3.0 |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Silver |
| Versions | |
| Price | About 450 EUR |