Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Pad 5 Pro 12.4
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| Launch | |
| Announced | 2022, August 11 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 285 x 185.2 x 6.7 mm (11.22 x 7.29 x 0.26 in) |
| Weight | 620 g (1.37 lb) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 120Hz, HDR10, Dolby Vision, 500 nits |
| Size | 12.4 inches, 445.8 cm2 (~84.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio (~243 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Hardware | |
| OS | Android 12, MIUI Pad 13 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 650 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, 1/2.76", 0.64µm, PDAF Auxiliary lens |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 20 MP, f/2.2, 1/3.4", 0.8µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2 video output |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 10000 mAh |
| Charging | 67W wired, PD3.0, QC4, 60% in 36 min, 100% in 68 min |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Silver, Green |
| Versions | |
| Price | About 400 EUR |