Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Pad 5 Pro
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2021, August 10 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 254.7 x 166.3 x 6.9 mm (10.03 x 6.55 x 0.27 in) |
| Weight | 515 g (1.14 lb) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 1B colors, 120Hz, HDR10, Dolby Vision |
| Size | 11.0 inches, 350.9 cm2 (~82.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio (~274 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 11, upgradable to Android 13, MIUI 14 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 650 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 5G model: 50 MP, 1/2.5", 0.7µm, PDAF Auxiliary lens Wi-Fi model 13 MP, f/2.0, AF Auxiliary lens |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 8600 mAh |
| Charging | 67W wired, PD3.0, QC4 |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, White |
| Versions | |
| Price | About 330 EUR |