Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Mi Watch Revolve
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| Launch | |
| Announced | 2020, September 29. Released 2020, October 06 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 53.3 x 46.2 x 11.4 mm (2.10 x 1.82 x 0.45 in) |
| Weight | 40 g (1.41 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | AMOLED |
| Size | 1.39 inches |
| Resolution | 454 x 454 pixels (~326 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Hardware | |
| OS | Proprietary OS |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 420 mAh |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Midnight Black, Chrome Silver |
| Versions | |
| Price | About 120 EUR |