Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Mi Watch Color Sports
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| Launch | |
| Announced | 2020, October 20. Released 2020, November 01 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 53.4 x 45.9 x 11.8 mm (2.10 x 1.81 x 0.46 in) |
| Weight | 32.5 g (1.16 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | AMOLED |
| Size | 1.39 inches |
| Resolution | 454 x 454 pixels (~326 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Proprietary OS |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 420 mAh |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Blue, Ivory |
| Versions | |
| Price | About 90 EUR |