Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Mi Watch (China)
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2019, November. Released 2019, November |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 44.7 x 36.9 x 12.3 mm (1.76 x 1.45 x 0.48 in) |
| Weight | 44 g / 56 g (1.55 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 1.78 inches |
| Resolution | 368 x 448 pixels (~326 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 or Sapphire crystal glass |
| Hardware | |
| OS | Proprietary OS |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 304 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 570/590 mAh, non-removable |
| Charging | Wireless |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Silver |
| Versions | |
| Price | About 150 EUR |