Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Mi Play
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2018, December. Released 2018, December |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 147.8 x 71.9 x 7.8 mm (5.82 x 2.83 x 0.31 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.84 inches, 85.1 cm2 (~80.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~432 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 12 MP, f/2.2, 1.25 μm, PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 8 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Charging | 10W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Dream Blue, Twilight Gold, Black |
| Versions | |
| Price | About 170 EUR |