Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Xiaomi Mi Pad 7.9
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| Launch | |
| Announced | 2014, March. Released 2014, June |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 202 x 135.4 x 8.5 mm (7.95 x 5.33 x 0.33 in) |
| Weight | 360 g (12.70 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 7.9 inches, 190.9 cm2 (~69.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio (~326 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Hardware | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat), MIUI 7 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | ULP GeForce Kepler (192 cores) |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 5 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro |
| Battery | |
| Type | Li-Po 6700 mAh, non-removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Blue, Green, Yellow, Pink, White, Gray |
| Versions | |
| Price | About 240 EUR |